Oyun

Neden Bilgisayarda Fps Oyunları Daha Çok Tercih Ediliyor?

Konsolda Fps Oyunları Nasıl Oynanıyor

Ülkemizde konsol oyunculuğu bilgisayar oyunculuğunun genelde hep gerisinde kalmıştır, konsol oynayan kitlelerde genel itibariyle Pes ve Fifa tarzında futbol oyunlarının tercih edilmesi, konsollarda fps oyunculuğunun nasıl oynanabileceği sorularını akıllara getirdi. İnternetin ve bilgisayarın ülkemizde yaygınlaşmaya başlamasından sonra internet kafelerde Counter Strike ve Call of Duty gibi fps oyunları oynanmaya başladı ve bu kitlenin çok az bir kısmı konsol dünyasına geçiş yaptı.

Neden Bilgisayarda Fps Oyunları Daha Çok Tercih Ediliyor?

Bilgisayar oyunlarında genelde fps tarzının tercih edilmesinin ana sebebi klavye ve mouse kullanımının, konsol kontrolcülerine nazaran kullanımının daha rahat görülmesidir.
Ancak bilgisayar oyuncularının yaşadığı dezavantajlardan bir tanesi de klavye üzerinde çok fazla karakter bulunması, bu durum ilk defa klavye ve mouse üzerinden oyun oynamak isteyen kişiler için oldukça karmaşık ve can sıkıcı gelebilir. Tabi ki her iki platform içinde en önemli unsur alışmaktan geçer. Eğer bilgisayarda bir fps oyunu oynamak isterseniz piyasada özelleştirilebilir bir klavye ve aynı şekilde kendi hassasiyet ayarlarını ayarlayabileceğiniz oyuncu mouseları mevcut hatta tercihinizi üst düzey mouselardan yana kullanmak isterseniz, üzerine ağırlık takviyesi yaparak daha konforlu bir oyun deneyimi yaşamanız mümkün. Bu yönlerinden dolayı fps oyuncuları genellikle bu deneyimi bilgisayar üzerinde yaşamayı tercih eder ve bu yüzden bazı kitlelerde konsolda fps oynamak zordur gibi bir düşünce yapısı hâkimdir.

Konsol Fps Oyunları Oynamak Zor Mu?

Konsolda fps oyunları oynamak bilgisayarın aksine sizi çok fazla tuş kalabalığına maruz bırakmaz ve klavyeye nazaran çok daha az sayıda tuş kombinasyonu ile size tamamen oyun odaklı bir gamepad deneyimi sunar.

Eğer konsol oyuncusuysanız, Playstation veya Xbox platformunda fps tarzı oyunlar oynamak isterseniz, oyuncular için birçok önde gelen firmaların özel gamepadleri mevcut, bu tarz özelleştirilebilir bir gamepad alarak daha üst düzey oyun deneyimi yaşamanız mümkün. Özel olarak geliştirilen bu gamepadler genel olarak konsolların kendi kontrolcülerinden fiyat olarak daha pahalı satışa sunulduğunu bilmenizde fayda var. Şayet konsolda oyun oynamayı tercih ediyorum ama ben gamepadlere alışmak istemiyorum derseniz eğer konsollarınıza özel klavye ve mouse atayabilir ve fps oyun deneyimini bilgisayarda oynuyormuş gibi klavye ve mouse ile yaşamaya devam edebilirsiniz, tabi bunun için oynayacağınız oyunun klavye ve mouse desteğinin olması gerekiyor eğer oyununuz bu desteği sunuyorsa rahatlıkla klavye ve mousenizi konsolunuza bağlayarak konsolda bu deneyimi sizde yaşayabilirsiniz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı