Bilim

Son Derece Zararlı Mavi Işık Tehlikesi

Mavi ışık tehlike saçıyor!

 

Mavi ışık filtresi sayesinde parlaklığı ile gözlerimizi alan, uykularımızı kaçıran ekranlardan birazda olsa kurtulduk. Bu parlak ışık bilhassa migren ağrılarını ve epilepsi nöbetlerini tetikleyebiliyor. Ancak bilim insanlarının son araştırmalarımavi ışığın çok daha tehlikeli olabileceğini ortaya çıkardı. Peki fakat mavi ışıkuykusuzluktan başka nasıl bir meseleye kapı aralayabilir?

Mavi ışık gözlere geri dönülmez hasarlar verebilir mi?

Toledo Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmada dizüstü bilgisayartablet ve cep telefonu ekranlarının göz üzerine olan tesiri araştırıldı. Bu parlak ışığın görüş açısını etkileyebildiği ve gözün ışığa duyarlı hücrelerinde zehir imalatına kapı aralayabileceği ortaya çıktı. Bu arada ekran ışığının bir hayli göz hastalığını da tetikleyebildiği araştırma raporunda belirtildi.

Araştırmada belli bir yoğunlukta mavi ışığa maruz kalan ışığa duyarlı hücrelerdezehir imalatı ve bozulmalar görülmüş. Bu tür bozulmalar Makula dejenerasyonugibi körlükle sonuçlanabilen hastalıklara temel hazırlayabiliyor. Araştırmacılarcep telefonu üreticilerinin son senelerde kullandığı mavi ışık filtrelerinin işe yarayacağını söylüyor.

Ancak daha fazla tedbir almak isteyenlerin mavi ışığı da filtreleyebilen güneş gözlükleriyle cep telefonu  ve bilgisayar ekranına bakmaları öneriliyor. Yeniden gözlüklere de takılabilen sarı renkli gözlük camları sayesinde bu parlak mavi ışığı engellemek olası.

Teknoloji dünyasında AMOLED ve OLED gibi parlak ekran teknolojilerininetkinliği arttıkça mavi ışık meselesi daha da büyüyecek gibi görünüyor. Bilim insanlarına göre cep telefonlarında kullanılan mavi ışık filtresi işe yarıyor. Peki ama kullanıcılar parlak ekran renklerinden feragat edip daha sarı yoğunlukta bir ekranı seçenek eder mi?

Burada akıllı telefon ve bilgisayar kullanıcılarının daha şuurlu olarak aletinikullanması gerekliliği ortaya çıkıyor. Bildiğiniz gibi bugün hem bilgisayarlardahem de akıllı telefonlarda bu parlak ışıktan savunmak olası.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı