03 Nisan 2021

Apple'ın çıkaracağı İphone 13 modeli özellikleri

Muhtemel İphone 13 görüntüleri ve özellikleri


iphone 13 ekran ve dizayn görüntüsü
Apple bilindiği üzere her sene yeni model telefonlarını Eylül veya Ekim gibi tanıtıyor.Yeni çıkacak olan telefonun da İphone 13 ismiyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.İphone 13 için büyük tasarım değişiklikleri beklenmiyor ancak kamera iyileştirmeleri, daha hızlı yongalar ve beki de ekranda Touch ID ile gelmesi bekleniyor.Ayrıca bir söylentiye göre Apple'ın yine 4 telefon tanıtması bekleniyor. Bunlar segment olarak düşük, orta, pro ve pro max şeklinde olması bekleniyor.Yeni çıkacak İphone 13 için de öngörülen inç değerlerinin 5,4 inç, 6,1 inç ve 6,7 inç boyutlarında olması muhtemel beklentiler arasında yer alıyor.
Her ne kadar Apple'ın yeni çıkaracağı İphone 13 modeli için çok büyük değişiklikler beklenmese de, kamera konusunda iyileştirmeler, daha hızlı bir işlemci olan A serisi işlemci, Qualcomm'dan yeni bir 5G çip, arttırılmış bir bataryaya sahip olacağını ve bazı ince ayarların olacağını öngörüyoruz. 2021'de en az bir iPhone'un tamamen kablosuz şarj işlemine dayanan portsuz bir tasarıma sahip olacağına dair söylentiler vardı, ancak güvenilir Apple analisti Ming-Chi Kuo bunun olmayacağını söylüyor. Apple, MagSafe aksesuarları daha yaygın hale gelene kadar USB-C'ye geçiş ve portsuz tasarım olmadan yakın gelecekte Lightning'e güvenmeye devam edeceklerini söyledi. Daha küçük bir çentik bekliyoruz ve söylentiler, azaltılmış genişlik yerine daha düşük yüksekliğe sahip daha sığ bir çentik görebileceğimizi öne sürüyor . Apple'ın ayrıca iPad Pro'nun ProMotion teknolojisini iPhone'a getirerek Pro iPhone modelleri için 120Hz yenileme hızları sunması bekleniyor. Apple'ın iPhone 13 modellerine alternatif bir biyometrik kimlik doğrulama yöntemi olarak Face ID'ye ek olarak kullanılacak bir ekran içi parmak izi sensörü eklemeyi düşündüğü söyleniyor, ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz belli değil. İyileştirilmiş kamera teknolojisi söz konusu olduğunda, söylentiler, iPhone 12 Pro Max'teki daha büyük sensörün diğer modellere kadar uzandığını ve ürün yelpazesinde daha iyi otomatik odaklama ve stabilizasyon için Sensör Kaydırma Sabitleme özelliğinin de kullanılabileceğini gösteriyor. Düşük ışık koşullarında daha iyi performans ve gelişmiş otomatik netleme için daha düşük diyafram açıklığına sahip "Pro" iPhone 13 modellerinde Ultra Geniş lenslerde iyileştirmeler olduğu söyleniyor, ancak cihazlarda Geniş lens için birkaç değişiklik bekleniyor.
İşte Apple'ın İphone için düşündüğü tüm özellikler ve detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Daha Küçük Çentik


iphone 13 daha küçük çentikle gelecek
Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 13 modellerinin daha küçük çentikli bir tasarıma sahip olacağına inanıyor , bu da cihazlar hakkında duyduğumuz diğer söylentilere paralel olarak. Japon sitesi Mac Otakara , TrueDepth kameranın daha sığ olacağını, çünkü ekranın üst kısmındaki alıcı kasanın kenarına taşınacağını söyledi. Bu, daha kısa değil, daha ince bir tasarıma izin verecektir. Daha ince çentik tasarımı, Apple'ın 2021 iPhone serisinde daha küçük bir çentik sunacağına inanan bir sızıntı tarafından da yankılandı . Genişliği daha kısa olmak yerine, çentik daha az fark edilir kılmak ve iPhone'un üst kısmına daha iyi uyum sağlamak için azaltılmış bir yüksekliğe sahip olabilir. DigiTimes , iPhone 13 modellerindeki çentiğin boyut olarak "küçüleceğine" ve küçüleceğine inanıyor . Yeni bir kamera tasarımının, daha küçük boyuta izin vermek için Rx, Tx ve sel aydınlatıcısını aynı kamera modülüne entegre ettiği söyleniyor. Barclays analistleri benzer olan açıkladı iPhone 13 modellerinde daha küçük bir çentik Face ID için "geçerli yapılandırılmış ışık sisteminin daha sıkı entegre edilmiş sürümü" sonucu olacağını. İPhone 13'ün Face ID vericisinin, geliştirilmiş kaplama teknolojileri sayesinde mümkün kılınan cam yerine plastik bir malzemeden yapıldığı söyleniyor , ancak bunun son kullanıcıya fayda sağlayıp sağlamayacağı veya sadece üretimde bir azalma anlamına gelip gelmeyeceği net değil. Apple için maliyet. Daha küçük çentik , yaklaşan iPhone 13 modelleri için olduğu söylenen sızdırılan ekran panellerinde görülebilir . Bu görüntülerde, kulaklık hoparlörü üst çerçeveye taşındığı için paneller daha küçük çentiklere sahiptir.

USB-C yok


iphone 13 usb-c kullanmayı düşünmüyor
Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre Apple'ın iPhone serisini Lightning'den USB-C'ye geçirme planı yok. Kuo geçtiğimiz günlerde Apple'ın USB-C'ye geçmeye isteksiz olduğunu çünkü açık bir standart ve Lightning'den daha az su geçirmez olduğunu söyledi. Lightning ile Apple, şarj kablolarının ve aksesuarlarının kalitesini Made for iPhone (MFi) programı aracılığıyla düzenleyebilir, ancak bu USB-C ile mümkün olmaz. İPhone 13 ve gelecekteki iPhone'ların, MagSafe aksesuarları portsuz bir iPhone tasarımına izin verecek kadar her yerde bulunana kadar Lightning bağlantı noktalarını kullanmaya devam etmesi bekleniyor.


Dokunmatik kimlik


iphone 13 ekranda parmak izi sensörü ile gelmesi bekleniyor


Bloomberg'e göre Apple, iPhone X'in piyasaya sürülmesinden bu yana Apple'ın amiral gemisi cihazlar için kullandığı biyometrik Wall Street Journal'dan Joanna Stern, Apple'ın optik teknolojiyi kullanabilen bir ekran içi parmak izi sensörü üzerinde çalıştığını öne sürdü , ancak diğer söylentiler Apple'ın Qualcomm ve diğer tedarikçilerin ultrasonik teknolojisini kullanacağını öne sürdü. Parmak izini haritalamak için ses dalgalarını kullanan ultrasonik teknoloji, optik teknolojiden daha güvenlidir ve daha fazla koşulda çalışır, ancak Apple bunun yerine daha sağlam bir optik / kapasitif hibrit kullanabilir. Apple, ekran içi Touch ID'yi uygularsa, parmak izi sensörü Face ID'ye ek olarak sunulacak ve maskeleri kullanırken iPhone'larının kilidini yüz tanıma ile açamayan iPhone kullanıcıları için uygun olacaktır. sistemlerde büyük bir değişikliği işaret edecek bir ekran içi Dokunmatik Kimlik parmak izi okuyucusunu test ediyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, 2019'da Apple'ın 2021'de piyasaya sürülmesi için hem Face ID hem de ekranda parmak izi sensörüne sahip bir iPhone üzerinde çalıştığını , ancak Şubat 2021'de "zamanlama konusunda görünürlük olmadığını" söyledi. Touch ID güç düğmesine özel Touch ID'nin benimsenmesi. İPhone 13'te ekranın altında Touch ID'den bahsetmedi. Mart 2021'de Barclays analistleri , iPhone 13 modellerinin Face ID'ye ek olarak kimlik doğrulama için ekranın altına gömülü bir parmak izi tarayıcıya sahip olma ihtimalinin "muhtemel" olduğunu iddia etti, ancak bu henüz onaylanmadı.120Hz ProMotion Ekran


iphone 13 120Hz pro-motion ekranla gelmesi bekleniyor
İPhone 12 serisinin piyasaya sürülmesinden önce, üst düzey iPhone 12 modellerinin 120 Hz ProMotion ekranlara sahip olabileceğini öne süren çok sayıda söylenti vardı, ancak daha sonra söylenti döngüsünde, pil ömrü endişeleri nedeniyle bu özelliğin 2021 yılına kadar ertelendiği ortaya çıktı. İPhone'da 120 Hz yenileme hızı uygulamak için Apple'ın 2021'de olacağı söylenen LTPO ekran teknolojisini benimsemesi gerekiyor. En az iki 2021 iPhone modeli , düşük güçlü LTPO arka panel teknolojisine sahip OLED ekranları kullanacak ve bu da yolu açacak 120Hz yenileme hızları için. LTPO, ekranda tek tek pikselleri açıp kapatan ve daha iyi pil ömrü sağlayan, gücü daha verimli kullanan bir arka panel sunar. LTPO'lu iki modelin ProMotion teknolojisini benimsediği söylenen Pro modeller olması bekleniyor . Samsung , Apple'ın 2021 iPhone modellerinde 120 Hz yenileme oranını uygulamasına izin verecek LTPO OLED ekranları tedarik edecek ve BOE ve LG Ekran , Apple'a iPhone 13 modellerinde kullanılmak üzere bazı ekranlar da sağlayabilir . Samsung, 2021'in ilk yarısında Apple için LTPO OLED ekranlar üretmeye başlayacak . Apple, dokunmatik ekran devresinin ayrı bir katmana ihtiyaç duymadan OLED panel üzerinde desenlenmesini sağlayan Y-OCTA ekran teknolojisini kullanacak . Bu aynı zamanda daha uygun fiyatlı daha ince bir ekranla sonuçlanır.A15 İşlemci


Apple , TSMC tarafından üretilecek yonga seti ile 2021 iPhone'lar için 5nm + A15 yonga kullanacak . Şu anda A15 yongası hakkında belirli ayrıntıları duymadık, ancak yeni yonga tasarımları her zaman hız ve verimlilikte iyileştirmeler getiriyor.

5G Çip ve WiFi 6E


iphone 13 5g ve wifi 6E destekli geliyor


Qualcomm , Şubat 2020'de 2021 iPhone'larda kullanılacak yeni bir Snapdragon X60 üçüncü nesil 5G modemi piyasaya sürdü . Gelecekteki iPhone'lar da X65 ve X70 Qualcomm modem çiplerini kullanacak. Qualcomm'un Snapdragon X60'ı , iPhone 12 modellerinde kullanılan X55 çipten daha küçük bir alanda daha yüksek güç verimliliği sunan 5 nanometre işlem üzerine inşa edilmiştir . Ayrıca, gelişmiş hızlar ve kapsama alanı için mmWave ve 6GHz altı bantlardan 5G verilerinin aynı anda toplanmasına izin verir. Söylentiler, bazı 2021 iPhone'ların mmWave veya 6GHz altı ağlarda çalışan tek 5G bant desteğine sahip olabileceğini , ancak her ikisinin birden değil, Apple'ın mmWave 5G ağlarının kullanılamadığı ülkelerde tasarruf etmesine izin verdiğini gösteriyor. Daha hızlı mmWave 5G teknolojisi , başka ülkelere de yayılabilir . 2021'de Apple'ın , iPhone 12 anakart fiyatına kıyasla maliyetleri yüzde 30 ila 40 oranında düşürecek yumuşak bir pil kartı tasarımını benimseyerek, 5G yonga teknolojisinin maliyetini daha iyi karşılamak için iPhone maliyetlerini azaltmaya devam edeceği iddia ediliyor . Barclays analistleri, iPhone 13 modellerinin WiFi 6'nın özelliklerini ve yeteneklerini 6 GHz bandına genişleten WiFi 6E'yi destekleyeceğine inanıyor . WiFi 6, daha yüksek performans, daha düşük gecikme süresi ve daha hızlı veri hızları sağlarken, WiFi 6E'nin ek spektrumu, mevcut 2,4 ve 5 GHz WiFi bantlarına göre artırılmış bant genişliği sunar.
Daha Büyük Piller


İPhone 13 modelleri daha büyük pillere sahip olacak ve bu da daha uzun pil ömrüne neden olabilir. Apple, pil için daha fazla alan sağlamak için SIM yuvasını ana kartla entegre etmek ve ön optik modül kalınlığını azaltmak gibi yerden tasarruf sağlayan yeni tasarımlar kullanıyor, ayrıca A15 yongası daha fazla verimlilik iyileştirmesi sunacak.

1 TB Maksimum Depolama


İPhone 13 modellerini düşündüren birkaç kabataslak söylentiler var yer alacak depolama alanı, iPhone 12 modellerinde 512GB olan depolama alanının, İphone 13 modelleri için 1 TB'a kadar olabileceği düşünülüyor. Bu henüz güvenilir bir kaynak tarafından onaylanmadı, bu nedenle bu tahminin doğru olup olmadığını görmek için beklememiz gerekecek.

Kamera İyileştirmeleri


iphone 13 kamera iyileştirmeleri ile birlikte gelecek


2021'de bazı dikkate değer kamera iyileştirmeleri geliyor. Sensör kaydırma sabitleme , iPhone serisinde genişletilecek , düşük ışık performansı ve kamera sarsıntısını azaltarak sabitlemede iyileştirmeler getirecek ve bu özelliğin Wide lens ve Ultra Wide için mevcut olduğu söyleniyor. Üst düzey iPhone modelleri , altı elemanlı bir lense ve mevcut f / 2,4 diyaframlı lense göre daha fazla ışığa izin veren gelişmiş bir f / 1,8 diyafram açıklığına sahip yükseltilmiş bir Ultra Geniş kamera alacak ve düşük ışık koşullarında daha iyi performans sağlayacak. Geliştirilmiş otomatik netleme de bekleniyor. Barclays analistleri, dört iPhone 13 modelinin de daha geniş f / 1.8 diyafram açıklığına sahip yükseltilmiş bir Ultra Geniş kamera lensine sahip olacağına inanıyor , ancak Kuo, bu Ultra Geniş yükseltmenin Pro iPhone modelleriyle sınırlı olacağını savunuyor. Barclays ayrıca, yalnızca iPhone 12 Pro Max'te kullanılan yükseltilmiş telefoto lensin 2021'de standart iPhone 13 Pro modeline genişleyeceğine inanıyor.

LiDAR Tarayıcı


İPhone 12 Pro'ya eklenen LiDAR Tarayıcının ve iPhone 12 Pro Max'in 2021'de hem Pro hem de standart modellerde bulunan tüm iPhone serisine genişleyebileceğine dair söylentiler vardı , ancak Ming-Chi Kuo ve Barclays analistleri bunun olacağını pek düşünmüyor ve yalnızca iPhone 13 Pro ve Pro Max modelleriyle sınırlı kalmaya devam edeceğini söylüyorlar. LiDAR Tarayıcı, beş metreye kadar olan alanı haritalamak için bir sahnedeki nesnelerin ışık mesafesini ve piksel derinliğini ölçer. Daha gerçekçi AR deneyimlerine olanak tanır ve düşük ışıklı sahnelerde otomatik netlemeyi geliştirir.


EmoticonEmoticon