03 Nisan 2021

Facebook 533 milyon veriyi çaldırdı ve internete sızdı

Facebook 533 milyon veriyi çaldırdı, bilgiler internete sızdı!


facebook 533 milyon gizli bilgiyi çaldırdı
533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaraları ve kişisel verileri çevrimiçi olarak sızdırıldı. Cumartesi günü düşük seviyeli bir bilgisayar korsanlığı forumundaki bir kullanıcı, yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numaralarını ve kişisel verilerini ücretsiz olarak çevrimiçi olarak yayınladı.İşte sızdırılan bir kaç görsel örneği:

facebook 533 milyon veriyi çaldırdı

facebook çalınan 533 milyon veriden  resimler


Açıklanan veriler, ABD'deki kullanıcılar hakkında 32 milyondan fazla kayıt, Birleşik Krallık'taki 11 milyon kullanıcı ve Hindistan'daki 6 milyon kullanıcı dahil olmak üzere 106 ülkeden 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini içeriyor.
20 milyona yakın bilginin de Türkiye'den olduğu düşünülüyor. Telefon numaralarını, Facebook kimliklerini, tam adlarını, yerlerini, doğum tarihlerini, biyografilerini ve bazı e-posta adreslerini içeriyor. Insider, sızdırılan verilerin bir örneğini inceledi ve bilinen Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını veri setinde listelenen kimliklerle eşleştirerek birkaç kaydı doğruladı. Bir kullanıcının telefon numarasını kısmen ortaya çıkarmak için kullanılabilen Facebook'un şifre sıfırlama özelliğindeki veri setinden e-posta adreslerini test ederek de kayıtları doğruladık. Bir Facebook sözcüsü Insider'a verdiği demeçte, şirketin 2019'da yamaladığı bir güvenlik açığı nedeniyle verilerin kazındığını söyledi.EmoticonEmoticon