18 Nisan 2021

Bitcoin son 12 saatte %10 değer kaybetti

Bitcoin son 12 saatte %10 değer kaybetti


bitcoin neden sert düştü


Bitcoin dün itibari ile 60000 direnç seviyelerinde desteğini korumaya devam ediyordu.En yüksek 64000 seviyelerini gören Bitcoin sabah saatlerine doğru sert bir düşüşle 55000 dolar seviyelerine indi ve tl olarak 450.000 seviyelerine doğru geriledi ve yaklaşık olarak %10 değer kaybetti. En düşük seviye olarak da 51000 dolar seviyesini gördü ancak hızlı bir şekilde 55000 dolar seviyelerine geri tırmandı.


Bitcoin neden bu kadar sert düşüş yaşadı ?


Hatırlanacağı üzere Bitcoin 14 Nisan 2021 Çarşamba günü 64863 dolar seviyeleri ile tarihinin en yüksek rekorunu kırmıştı. Daha sonra TCMB tarafından yapılan, kripto para alışverişinin yasaklanması ile yaklaşık olarak 2000 dolar civarı değer kaybetti. Bitcoin aslında hafiften 60000 seviyelerine yaklaşmış ama direncini korumaya devam ediyordu.Kesin olmamakla birlikte bu sabah saatlerinde Asya piyasalarının açılmasıyla yüklü miktarda satışın olduğunu düşünüyoruz ancak tabiki toparlaması çok uzun sürmedi.Al-sat yapan kısa vadeciler için bu durum belki de onları zarara uğratmış olsa da uzun vade düşünen yatırımcılar için pekte bir şeyin değişmediğini söylemek gerek. Bir diğer durum da ABD Hazine Bakanlığı kara para aklanması ile bazı kripto para kurumlarına cezai işlem uyguladı.Bunun da satışlar üzerinde etkili olduğunu düşünüyoruz.

ethereum %20 değer kaybetti
Bitcoin düşüşünden diğer altcoinler nasıl etkilendi ?


Kripto para dünyasının şüphesiz ki devi olan Bitcoin'in yükselmesi veya düşmesi ile altcoinler çok çabuk etkilenebiliyor.Yaklaşık olarak %10 civarı değer kaybeden Bitcoin'in altcoinlere yansıması da oldukça sert oldu.Türkiye'de son zamanlarda altcoinlere olan yatırımın artması ve küçük değerlere sahip olan ama son zamanlarda oldukça hızlı yükselen holo, btt, xrp, doge gibi coinler düşüşten nasibini aldı ve yaklaşık olarak %20'lik değer kaybetti.Ayrıca 2.'inci büyük coin olan Ethereum da %20'lik değer kaybeden coinler arasında yer alıyor. Bitcoin'in değer kaybetmesi ile birlikte en kötü çoğu altcoinler %10'luk değer kaybı yaşadı.
Not : Burada yazılan makale sadece haber yazısı anlamı taşımaktadır.Kesinlikle al-sat tavsiyesi taşımamaktadır.


EmoticonEmoticon