02 Nisan 2021

Apple 2021 WWDC etkinliği 7-11 Haziran'da gerçekleşecek

Apple 2021 WWDC etkinliği 7-11 Haziran'da gerçekleşecek


apple wwdc etkinliği 7-11 Haziran'da

Apple WWDC için geçtiğimiz günlerde bilgi verdi ve etkinlik 7-11 Haziran'da yapılacak. 32.'ncisi gerçekleşecek olan etkinlik hala devam etmekte olan koronavirüs vakasından dolayı 2020'de olduğu gibi bu yıl da online olarak düzenlenecek.Apple geçtiğimiz yıllarda WWDC etkinliğini California'daki McEnery Kongre Merkezi'nde gerçekleştirmişti ve Apple bir bilet için 1599 $ talep etmişti.Ancak bu sene böyle bir durum yaşanmayacak. WWDC geliştiriciler için ücretsiz ve çevrimiçi bir etkinlik olacağından dolayı, dünya çapındaki tüm IOS, IpadOS, macOS, WatchOS ve tvOS geliştiricileri bu etkinliğe kolayca ulaşım sağlayabilecek ve katılabilecek.Aynı zamanda Apple mühendisleri ile de bu şekilde iletişim kurabilecekler.


Apple'ın bu etkinliğinden ne bekliyoruz ?

Apple her sene olduğu gibi geliştirici konferansında yeni yazılımlarını cihazlarını ve gelecek birçok özelliği tanıtıyor ve geliştiricilere önceden bilgilendirme yapmış oluyor. Bu WWDC etkinliğinde IOS 15, IpadOS 15, macOS 12, tvOS 15 ve WatchOS 8'i tanıtmasını bekliyoruz.Daha sonra geliştiricilere sunulacak olan özelliklerle birlikte bu denemeleri sonbaharda bir sürüm ile test etmesini de bekliyoruz.Apple ayrıca yeni iMac ve MacBook Pro üzerinde de çalışıyor ancak bu cihazları tam olarak tanıtıp tanıtmayacağı hakkında kesin bir bilgi yer almıyor.

Apple ayrıca öğrenciler için, Swift Playgrounds uygulamasında etkileşimli bir sahne oluşturmalarını isteyen bir Swift Student Challenge yarışması düzenliyor.

apple öğrenci programı - swift student challenge
Geçtiğimiz yıllarda, bu mücadeleyi kazanmak öğrencilere WWDC'ye katılmaları için burs sağladı, ancak bu yıl kazananlar özel WWDC 2021 kıyafetleri, özelleştirilmiş bir rozet seti ve Apple Geliştirici Programı'na bir yıllık ücretsiz üyelik alacaklar. Bir gönderime katılmak için öğrencilerin 18 Nisan'a kadar süreleri vardır.

Apple'ın ayrıca bu Eylül veya Ekim ayında tanıtması beklenen Iphone 13 ve telefonun muhtemel gelecek özelliklerini sizler için aşağıda yazdık.


Söylentilere göre İphone 13


Söylentilere göre Apple yine kameraya önem veriyor ve iyileştirmeler yapması bekleniyor.Daha hızlı yongalarla gelmesi beklenen telefonun, Face ID haricinde artı olarak ekranda Touch ID ile gelmesi de bekleniyor.Apple'ın ayrıca piyasaya 4 adet yeni telefon sürmesi bekleniyor.

İphone 13 için gelmesi beklenen özellikler


iphone 13 özellikleri

Dört boyutlu olması
Iphone 12 serisine benzeyecek
120Hz ProMotion ekran
Kamera iyileştirmeleri
A15 çip
5GEmoticonEmoticon