23 Mart 2021

Google'ın Android Webview uygulaması yüzünden uygulamalar çöktü

Google'ın Android Webview uygulaması birçok uygulamayı çökme hatası verdirdi


android webview uygulaması yüzünden uygulamalar çöktü


Bugün Google'ın uygulamalar içerisinde web görünümü sağlayan "Android Webview" uygulaması yüzünden çoğu uygulama çöktü. Birçok Android uygulaması gündüz saatlerinde uygulamalara girerken uygulama kapanma hatası ile karşılaştı. Gmail, Amazon gibi büyük uygulamalara erişimde sıkıntı yaşandı ve girilemedi. Bu durumdan sadece Android cep telefonlarının etkilendiğini de bildirmek isteriz yani bilgisayardan girilen Gmail'lerde böyle bir hata alınmadı. Büyük ihtimalle yanlış bir güncelleme veya hata yapan Google hatayı doğruladı. Google'dan yapılan bir açıklamada "Android'de bazı uygulamaların çökmesine neden olan Webview uygulaması ile ilgili bir hatanın farkındayız ve sorunun çözümü için uğraşıyoruz diye bir açıklama yapıldı". Bu sorunun ne olduğunu bilmeyen çoğu kullanıcı Reddit ve Twitter gibi platformlarda başlıklar ve yorumlar atarak çözüm aramaya çalıştı ve telefonun bozulduğunu bile sananlar oldu.Hatta telefonunu formatlayanlar dahi olmuş. Ancak Google ilerleyen saatlerde de tekrar bir açıklama yaparak yeni güncellemenin yapıldığını ve düzeltiğini söyledi.
Hala bu sorunu kullanıcılar varsa aşağıda çözümünü sizinle paylaşıyoruz onu deneyebilirler.Google Android Webview çözümü


İlk seçenek olarak Play Store üzerinden güncellemeyi tekrar yüklemek.

android webview güncelleme
Eğer güncelleme görünmüyorsa ikinci seçenek olarak, telefonun Ayarlar kısmından, Uygulamalar seçeneğinden Android Webview uygulamasını bulmak ve güncellemeleri kaldırmak. Ancak dikkat edilmelidir ki güncellemeleri kaldırmak uygulamanın ilk versiyonuna döndüreceğinden, son güncellemelerde olan yeni özellikler son sürüm uygulamadaki gibi bazı işlemleri desteklemeyebilir. Bu tamamen kullanıcı insiyatifine kalan bir çözümdür.


android webview güncelleme kaldır


Kaynak : https://www.xda-developers.com/google-confirms-webview-issue-crashing-android-apps/


EmoticonEmoticon