21 Mart 2021

Brezilya Apple'a 2 milyon dolar ceza kesti

Brezilya, Apple'a 2 milyon dolar ceza kesti


iphone 12 kutuda şarj aleti ve kulaklık yok


Apple, yeni çıkardığı İphone 12 modellerinde geçen Ekim ayında İphone kutularına şarj cihazlarını eklemeyi bırakacağını duyurmuştu. Apple İphone 12 modelleri için çevre kaygılarından dolayı şarj cihazı ve kulaklık koymacağını duyurmuştu ancak Brezilya'nın tüketici koruma kanununa göre, Apple haksız bulundu ve İphone kutularının içine şarj cihazı koymadığı için Apple şirketine 2 milyon dolar ceza kesti. Brezilya tüketici koruma kanununa göre de "Apple yanıltıcı reklamcılık yapmaktan ve bir cihazı şarj cihazı olmadan sattığından dolayı haksız şartlar ortaya koyduklarını" ifade ettiler. Apple, İphone 12 kutularına sadece USB-C - Lightning koyuyor.Eleştirmenler ise bu durumun sadece Apple'ın nakliye masraflarını düşürmek için yaptıklarını öne sürüyorlar.
Ancak bu kesilen ceza Apple'ı pek sarsacak gibi durmuyor, zira Apple sadece İphone 12 satışlarından 2021'in ilk çeyreğinde 111.4 milyar dolarlık bir gelir elde etmiş durumda ve 2 milyon dolar gibi küçük bir rakam Apple için komik bir rakam olabilir.
Sizce Apple'a bir ceza da bizim tüketici mahkemesinden gelir mi İphone 12 modellerine şarj cihazı koymadığı için ne diyorsunuz ? Cevaplarınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.
Kaynak : https://www.theverge.com/2021/3/20/22342051/brazil-regulator-fines-apple-2-million-chargers-iphone-12


EmoticonEmoticon