24 Şubat 2021

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesinde Son Durum Ne Oldu ?

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesinde Son Durum Ne Oldu ?    
        Facebook'un bünyesinde bulunan Whatsapp geçtiğimiz ay yeni bir gizlilik sözleşmesi sunmuştu ve bunun kabul edilmesini zorunlu kılmıştı. Bunun üzerine tepkiler çığ gibi büyümüş Whatsapp'ı kullanan kişiler uygulamayı silmeye başlamış ve başka alternatif sohbet uygulamalarına yönelmeye başlamışlardı. Whatsapp bunun sonucunda çok fazla kullanıcı kaybetti ama hala gizlilik sözleşmesi konusunda da kararlı görünüyor. 15 Ocak'ta yayınlanan bu sözleşme için son kabul etme tarihi 8 Şubat denmişti ancak ülkemizden ve diğer ülkelerden gelen itirazlar üzerine bu tarih 15 Mayıs'a karar tekrar uzatıldı.


Peki Whatsapp Gizlilik Sözleşmesinin İçeriği Nedir ?


    Whatsapp sizin bilgilerinizi analiz, iyileştirme, özelleştirme ve pazarlama amacıyla kullanabilecek ve Facebook şirketleri ile de entegre edecek. Aynı zamanda da Whatsapp bu sayede Facebook pay gibi ödeme yöntemlerini de hesabınıza bağlamanıza olanak sağlayarak Facebook şirketleri üzerinden sohbet etme imkanı yaratacak.Whatsapp aynı zamanda uygulamayı kullanırken de verilerinizi analiz ederek sizlere özel pazarlama amaçlı içerik gönderebilecek.Gizlilik Sözleşmesini Kabul Etmezseniz Ne Olur ?


Whatsapp şimdilik son tarih olarak 15 Mayıs'ı verdi.Eğer sözleşmeyi kabul etmezseniz Whatsapp o tarihten itibaren bir kaç gün sonrasında artık sadece bildirim almanıza izin verecek yani gelen arama ve mesajları görebileceksiniz fakat bunlara yanıt verme şansınız olmayacak. Whatsapp hala kabul etmemekte ısrar edenler için 120 gün boyunca hesaplarını pasif durumda tutacak ve bu süre zarfında hala sözleşmeyi kabul etme şansınız olacak. Bu sürenin bitmesi durumunda da hesabınız ne yazık ki silinecek.


Whatsapp Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir ?


Eğer ki yanlışlıkla veya bilerek sözleşmeyi kabul ettiniz ancak iptal etmek istiyorsanız uygulamayı silmeniz ve tekrar yüklemeniz gerekiyor.
Not : Eğer Whatsapp'ta önemli dosyalarınız varsa hesabınızı silmeden önce yedeğini almanızı öneririz.
Hesabınızı silmek için de şu adımları izleyebilirsiniz;
Ayarlar > Hesap > Hesabımı sil ve daha sonra numaranızı girmeniz gerekmektedir.Bu şekilde başarıyla hesabınızı silebilirsiniz.Tekrar yüklediğinizde ise gizlilik sözleşmesi bir kaç güne tekrar size gösterilmeye başlanacaktır.


EmoticonEmoticon